Auchan

Auchan – sieć hipermarketów powstała we Francji. Działalność prowadzi w kilku krajach Europy i w Azji.

Pierwszy hipermarket uruchomił w roku 1961 Gérard Mulliez w dzielnicy, od której sieć wzięła swoją nazwę. Jego rodzina w dalszym Auchan najnowsza gazetka ciągu kontroluje sieć (w 2014 roku posiadała 88% akcji, 12% należało do pracowników w ramach akcjonariatu pracowniczego[1]) i spółki zależne takie jak, między innymi, Decathlon czy Pimkie. Główna siedziba koncernu mieści się w Croix na północy Francji.

Pierwszy hipermarket Auchan w Polsce został otwarty w najnowsza gazetka Auchan maju 1996 roku w Piasecznie pod Warszawą. W roku 2001 powstało nowoczesne centrum logistyczne w Wolborzu. W auchan gazetka tymże roku rozpoczęła swoją działalność także platforma logistyczna dla owoców i warzyw w Grójcu. Od 2001 Bank Accord wydaje kartę kredytową Auchan. W roku 2003 Auchan wprowadził w swoich placówkach program lojalnościowy „Skarbonka”, a od 2006 roku wydaje dla swoich klientów kartę Visa Auchan.

Początkowo hipermarkety Auchan gazetka powstawały głównie na terenach, których Auchan był właścicielem. Obiekty te połączone są z galerią handlową, prowadzoną przez spółkę zależną Immochan. Galeria razem z hipermarketem tworzy Centrum Handlowe Auchan najnowsza gazetka. Obecnie w Polsce są 24 takie centra. Dodatkowo dwa centra prowadzone przez spółkę Schiever Polska. Pozostałe hipermarkety znajdują się w centrach handlowych, należących do innych podmiotów, od których wynajmowana jest powierzchnia handlowa.

W roku 2014 Auchan i Metro sfinalizowały transakcję włączenia 57 hipermarketów Real do sieci Auchan. Warunkiem przejęcia postawionym przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów była jednak odsprzedaż ośmiu hipermarketów Real. Kupiła je w 2015 roku centrala Schiever z Francji, od września 2015 siedem z nich funkcjonuje pod marką bi1. W auchan promocjeramach tej transakcji Auchan przejął dwa centra i hipermarkety Auchan, które do 2015 prowadził wspólnie z Schiever Polska, i wycofał wszystkie swoje udziały w tej spółce.

Auchan Polska jest członkiem Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.